Thursday, April 30, 2015

Math class is tough

"Picture this: You're at the supermarket trying to find the best deal on AAA batteries for your flashlight, so you check the price labels beneath each pack. Sounds pretty straightforward, right? But how can you tell which pack is cheaper when one is priced per battery and one is priced per 100?"

-- Consumer Reports, June 2015, calling for government regulation of "unit pricing" labels


Labels: , ,

6 Comments:

At Friday, May 01, 2015 7:51:00 AM, Blogger Ed Foster said...

Hmmm. Move the decimal point 2 places?

 
At Saturday, May 02, 2015 2:32:00 PM, Anonymous Anonymous said...

That's an easy one. But how about cases where different brands give
price per lb, price per oz, price for each, and price for servings?

 
At Sunday, May 03, 2015 2:39:00 PM, Anonymous Anonymous said...

What if some batteries have different life expectancies?

 
At Monday, May 04, 2015 4:13:00 PM, Blogger Phil Birnbaum said...

Ha!!! Good one! I'm embarrassed that I didn't see that one coming. :(

 
At Monday, May 04, 2015 4:14:00 PM, Blogger Phil Birnbaum said...

Anonymous 2:32pm: sure. I'm not ragging on unit pricing specifically, just CR's example.

 
At Thursday, May 21, 2015 5:13:00 AM, Blogger Karen Baker said...

Recreational mathematics and inspirational articles by admission essay writing service

 

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home